E-Ticaret Seo Rehberi

E-ticaret SEO nasıl yapılır? E-ticaret SEO taktikleri nelerdir? Bu soruların yanıtlarını, e-ticaret sitelerinin trafiğini arttırmayı sağlayacak önerileri sizin için kaleme aldık!

SEO, web sitelerin arama motoru optimizasyon çalışmalarıdır. Bu çalışmalarla markanın arama motoru sonuçlarında daha üst sıralarda çıkması sağlanır.

E-ticaret SEO Nasıl Yapılır? 20 Maddede E-ticaret SEO

1-Planlama yapın: SEO, uzun vadeli çalışmalardır ve hem sabır hem de emek ister. Bu yüzden sitenizi üst sıralara çıkarmanız gereken şeyleri önceden detaylı olarak planlamalısınız.

2-Hedefleyin: Hedeflerinizi, beklentilerinizi çalışmaların başında belirleyin.

3-Araştırma yapın: Rakip e-ticaret sitelerinin yaptıkları çalışmaları inceleyin. Yazdıkları blog yazılardan meta açıklamalarına kadar her konuyu analiz etmelisiniz.

4-Anahtar kelime analizi yapın: Markanızla, sektörünüzle ve ürün ya da hizmetlerinizle ilgili anahtar kelimeleri listeleyin. Hangi anahtar kelimelerin arama sonuçlarında daha üst sıralarda çıkmak istiyorsanız bu kelimeleri kullanacaksınız. Bazı anahtar kelimelerin rekabeti daha yüksektir, bu sebeple başlangıçta daha kolay anahtar kelimeleri hedefleyebilirsiniz. Ayrıca rakiplerinizin anahtar kelimelerini de analiz edebilirsiniz. Google Keyword Planner anahtar kelime analizi yaparken size yardımcı olabilir.

5-Site hızını artırmaya çalışın: Site ne kadar hızlıysa Google gibi arama motorları da o kadar çok mutlu oluyor. Google dostu bir site için mutlaka siteniz hızlı olmalıdır.


6-Mobil uyumlu site olmalı: Sitenizin hızı kadar mobil uyumlu olup olmaması da önemlidir.

7-Site açıklamalarını yazın: Sitenizin arama motoru sonuçlarında çıkacak olan açıklamalarını yazarken anahtar kelimeleri kullanmaya özen gösterin.

Google, Özgün İçerikleri Seviyor!

8-Blog oluşturun: Blog, SEO için en güçlü ortamlardandır. Çoğu marka, blogu arama motoru sonuçlarında en üst sıralara çıkmak için strateji olarak kullanıyor. Siz de blog oluşturmalısınız.

9-Blog içerikleri özgün olmalı: İçeriklerin özgün olması oldukça önemli. Google, özgün olmayan içerikleri hızlı bir şekilde tespit ediyor ve üst sıralara çıkarma ihtimali neredeyse imkansız hale geliyor. Bu sebeple makaleleriniz tamamen özgün olmalı.

10-Yazılarda anahtar kelime kullanımına dikkat edin: Her blog yazısında markanızla ilgili seçtiğiniz anahtar kelimelerden birini kullanın ve bu anahtar kelimeleri yazının içerisine homojen bir şekilde dağıtın. E-ticaret sitenizde giyim ürünleri satacaksanız, modayla ilgili yazılar paylaşabilirsiniz.

11-Yardımcı SEO araçları kullanın: YoastSEO gibi ücretli veya ücretsiz SEO araçlarından yardım alın.

12-SEO analizi yapın, hataları düzeltin: Web siteniz için belli aralıklarla SEO analizi yapın. Bunu yapmak için online SEO analiz sitelerinden faydalanabilirsiniz. Analiz sonucunda çıkan hataları giderin.

13- İç linkleme yapın: Blog oluşturduktan sonra mutlaka iç linkleme yapmaya çalışın. Yazılar arasında geçiş sağlayacak bu özellik Google tarafından da seviliyor. Unutmayın, SEO çalışmaları ile asıl amacımız arama motorlarının sevgisini kazanmak!

14-Ürün açıklamalarına özen gösterin: Ürün açıklamalarında ürün hakkında olabildiğince detaylı bilgi verin.


15-Resim ismi ve alt etiketleri önemli: Resim eklerken mutlaka ürün ismiyle kayıt edilmiş olmalı. Ayrıca resim alt etiketleri de olmalıdır.

16-Sitenize Google gözüyle bakın: Siteniz sizin için harika olabilir ancak Google da sitenizi böyle görüyor mu? E-ticaret sitenizin alt yapı çalışmalarını yaparken mutlaka Google açısından değerlendirmelisiniz.

Site Mimarisi Önemli!

17-Site mimarisine dikkat edin: Site mimarisi kullanılabilirliği, sıralama ve dönüşümleri etkiler. Bilgi akışı için “link juice” terimini öğrenin.

18- Sade bir URL yapısı seçin: Siteniz için seçtiğiniz URL yapısı sade, yalın ve gereksiz detaylardan uzak olmalıdır.

19-Ürün sayfasına gitmek pratik olsun: Günümüzde kullanıcıların en çok önem verdiği şeylerin başında hız ve pratiklik geliyor. Bu konuya Google da çok dikkat ediyor. Bu yüzden ürün sayfasına minimum tıklamayla gidilmesini sağlayın.

20-Kategorileri belirleyin: Site yapısı oluştururken kategorileri ve alt kategorileri belirleyin. Ürünler kendi kategorilerinde, belirli bir düzen halinde olmalıdır. Kategorilerin altında alt kategoriler, alt kategorilerin altında da ürünler olmalıdır.